Nieuczciwa konkurencja jest problemem, z którym często zmagają się firmy i korporacje. Działania naruszające interesy innych przedsiębiorców i inne niezgodne z prawem formy rywalizacji nie są w gospodarce niczym nowym. Zasady walki z tego typu postępowaniem reguluje w Polsce Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Według ustawy czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeśli narusza lub zagraża interesowi innego przedsiębiorcy lub klienta. Ustawodawca określa jako przedsiębiorców wszystkie osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej biorące udział w działalności gospodarczej.
Co to jest nieuczciwa konkurencja?
Definicja określona w ustawie obejmuje również rodzaje czynów nieuczciwej konkurencji. Jednym z nich jest oznaczenie przedsiębiorstwa w sposób wprowadzający klienta w błąd co do tożsamości danej firmy, np. użycie symbolu lub nazwy innej firmy. Niezgodne z prawem jest również oznaczenie towarów i usług w sposób powodujący błędne wyobrażenie dotyczące ceny, pochodzenia, czy jakości produktów.
Innym przykładem nieuczciwej konkurencji, który podaje ustawa są też tzw. ceny dumpingowe, czyli sprzedawanie produktów lub usług poniżej kosztów ich wytworzenia lub zakupu. Do czynów nieuczciwej konkurencji zalicza się także: naśladownictwo produktów, wyjawienie tajemnic firmy, rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat przedsiębiorstwa, czy też nieuczciwą reklamę.
Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji
Zgodnie ze wspomnianą ustawą za popełnienie czynów nieuczciwej konkurencji grozi zarówno odpowiedzialność cywilna, jak i karna. Postępowanie sądowe w tego typu sprawach prowadzone jest jednak tylko i wyłącznie na wniosek poszkodowanego. Orzecznictwo sądu zależy przede wszystkim od poziomu strat, które w wyniku nieuczciwej konkurencji poniosło dane przedsiębiorstwo.
Na przedsiębiorcę, który dokonana czynu nieuczciwej konkurencji może zostać nałożona kara majątkowa lub niemajątkowa. Roszczenia niemajątkowe to przede wszystkim zaprzestanie wszelkich niedozwolonych działań i usunięcie ich skutków, np. poprzez zmianę oznaczenia firmy, czy też publikację stosownych oświadczeń. Kara majątkowa może oznaczać dla pozwanego przedsiębiorcy zwrot uzyskanych korzyści.
Przykłady i rodzaje nieuczciowej konkurencji
Walka z nieuczciwą konkurencją nie zawsze jest zadaniem prostym. Oskarżenie o działania na szkodę interesów danego przedsiębiorstwa muszą zostać szczegółowo udowodnione. W takiej sytuacji skutecznej pomocy prawnej udzieli doświadczony radca prawny. Nasza kancelaria oferuje szeroki zakres usług z zakresu prawa gospodarczego, jedną z nich jest ochrona klientów przed nieuczciwą konkurencją.